Kilkadziesiąt osób z Polski i zagranicy, studenci kierunków muzycznych i uczniowie szkół muzycznych przez tydzień mogli korzystać z tzw. kursów mistrzowskich zorganizowanych w Pawłowicach w ramach Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Olkiewicza.
Tego rodzaju nauka ma wyjątkowy walor, bo niecodziennie można na żywo obserwować grę najlepszych, a do gminy Pawłowice zjechali wybitni instrumentaliści z różnych kontynentów: RENAUD GARCIA FONS z zespołem flamenco (Francja), WALDEMAR MALICKI, CATALIN ROTARU (USA), WAN-TING YU (Tajwan), MILOSLAV JELINEK (Czechy), GABRIELA SZENDZIELORZ-JUNGIEWICZ, MARCELA JELINKOVA (Czechy), ANDRZEJ JUNGIEWICZ, PIOTR KOPIETZ, IRENA OLKIEWICZ, GRZEGORZ FRANKOWSKI, PIOTR ROJEK, URSZULA MARCINIEC-MAZUR, JACEK ROPSKI, BURAK KARAAGAC (Turcja), ,, ANDRZEJ JEKIEŁEK, KRZYSZTOF KORZEŃ, ROBERT PIĘKOŚ, MAREK WERPULEWSKI i ROLAND ABREU (Kuba). Uczestnicy festiwalu odbywali lekcje z mistrzami gry na flecie, skrzypcach, wiolonczeli, kontrabasie, fortepianie i organach, brali udział w zajęciach zespołów kameralnych i muzykowali wspólnie z pedagogami.
Do pawłowickiego Centrum Kultury codziennie przyjeżdżali młodzi muzycy m.in. z Żor, Jastrzębia- Zdroju i okolic, a ci, którzy do Pawłowic mieli nieco dalej, zostawali w gminie na czas trwania przedsięwzięcia. Gościliśmy w naszej gminie m.in. liczną grupę uczniów i nauczycieli z Azji!
W ciągu dnia odbywały się lekcje, a wieczorami był czas koncertów, do udziału w których zaproszona była również publiczność. Większość odbywała się w sali widowiskowej Centrum Kultury, ale był też koncert w zabytkowym drewnianym kościele św. Katarzyny w Pielgrzymowicach, podczas którego można było usłyszeć, jak pięknie brzmi trzynaście kontrabasów. Jeden z koncertów miał miejsce w wyjątkowej Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie.
W czwartek, 10 sierpnia, zamiast koncertu, uczestnicy festiwalu spotkali się najpierw na mszy w intencji zmarłego w 2021 roku patrona przedsięwzięcia, po której przy strażnicy odbyło się ognisko przygotowane przez członków OSP Pielgrzymowice.
Przypomnijmy, że patronem wydarzenia był wirtuoz fletu, znakomity pedagog i dyrygent, a także autor wielu opracowań utworów na flet dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Grzegorz Olkiewicz urodził się 1959 w Katowicach, zmarł we Wrocławiu, a pochowany jest w Pielgrzymowicach, skąd pochodzi jego żona Irena Olkiewicz – dyrektorka artystyczna przedsięwzięcia i Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Kontrabasistów.
Podczas trwania festiwalu w salce przy parafii św. Katarzyny odbywały się zajęcia umuzykalniające dla dzieci sfinansowane z budżetu gminy. Uczestnicy zajęć efekt kilkudniowej pracy (ruch sceniczny połączony ze światłem i dźwiękiem) zaprezentowali na scenie 12 września, tuż przed koncertem finałowym. Jego gwiazdą był pianista Waldemar Malicki, dobrze znany z telewizyjnych programów popularyzator muzyki klasycznej, którą umiejętnie łączy z muzycznym żartem.
Wirtuozi docenili uczestników kursów mistrzowskich przyznając tytuły Osobowości Artystycznej młodym muzykom, którzy zdecydowali się na udział w przesłuchaniach. Wydarzeniem towarzyszącym festiwalu była wystawa prac Edwarda Kostki – wrocławskiego artysty malarza. Sympatycznym festiwalowym akcentem była również wizyta muzyków w Domu Pomocy Społecznej w Pielgrzymowicach. Mieszkanki miały okazję nie tylko posłuchać mini koncertu, ale również samodzielnie spróbować sił w grze na kontrabasie. Był wspólny śpiew i zabawa.
Organizacja tak dużego przedsięwzięcia, którego pomysłodawcą było Polskie Stowarzyszenie Kontrabasistów, była możliwa dzięki finansowemu i organizacyjnemu wsparciu Gminy Pawłowice. Muzycy mieli do swojej dyspozycji nowoczesny budynek Centrum Kultury, którzy pozwalał symultanicznie prowadzić kursy mistrzowskie, a wieczorem przy pełniej widowni słuchać muzyki w wykonaniu najlepszych. Organizatorzy otrzymali również darowiznę na organizację festiwalu z Fundacji JSW oraz wsparcie w Województwa Śląskiego.
W organizację wydarzenia włączyła się lokalna społeczność, przedsiębiorcy i instytucje: Stowarzyszenie Kulturalno Społeczne Karola Miarki, Parafia św. Katarzyny, OSP Pielgrzymowice, sklep Pod Dębem, kwiaciarnia Retro, sklep Rolnik, firma Janar, firma Kempny Transport. Festiwal wsparł również Związek Artystów Wykonawców STOART oraz Powiat Pszczyński.
Jeżeli macie ochotę posłuchać fragmentów koncertów i kursów mistrzowskich zapraszamy odwiedzenia strony festiwalu na Facebooku
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Grzegorza Olkiewicza
Znajdziecie tam również mnóstwo zdjęć autorstwa Krzysztofa Wilmy. My prezentujemy zaledwie kilka z nich.